Основна школа "Јован Поповић"
Добродошли у нашу школу! Овде образујемо младе генерације и подстичемо их на развој и учење. Кроз различите активности, стремимо се да нашим ученицима пружимо квалитетно образовање у подстицајном окружењу.
Историја школе
Сремска Митровица, град богате историје, израстао је у давној прошлости на левој обали реке Саве и обронцима Фрушке горе. Насељен је са око 50000 становника.
Снажна миграција становништва и формирање насеља Блок Б у Сремској Митровици имали су за потребу школовања деце и отварање нове школе.
Тако су у улици Петра Прерадовића 51, чији локалитет припада индустријској зони града, 1961. године, ударени темељи основној школи. Одлуком СО Сремска Митровица школа је добила име по војвођанском песнику и револуционару Јовану Поповићу.
На почетку свога рада, не нарочито угледна зграда била је усамљена, чијој скормности је допринео и изглед најближе околине.
Школу је прве године похађало 660 ученика распоређених у 18 одељења, а наставу је изводило 28 наставника. Ширењем насеља, и жеље грађана да улепшају и обогате своју школу, самодоприносом и личним радом, допринели су да у првих десет година постојања, прошире школску зграду, да ученици добију још један део радног простора, кабинет за физику, хемију, ликовну културу, техничко образовање и фискултурну салу.
Време је пролазило, а рад у школи се одвијао под све повољнијим условима.
Одлуком Извршног већа СО Сремска Митровица о интеграцији школа у циљу рационализације на територији Срема, део целине школе ,,Јован Поповић“ од 1979. године постају Основна школа ,,Вук Караџић“ из Великих Радинаца, Бешенова и Бешеновачког Прњавора. Број ученика је удвостручен, а и број запослених радника.
Поново ентузијазам радника школе, разумевање МЗ и посебно родитеља и ученика. Оплемењује се околина школе, ничу спортски терени, школски парк на површини од око 3 хектара, уређују се пешачке стазе. Школа више није усамљена ни из разлога што су њена врата сваком добронамернику увек отворена. Тиме је остварен циљ и жеља водиља.
Захваљујући изузетном наставном кадру и вредним ученицима, школа стиче све већи углед, добија награде и признања, похвале и и повеље како за наставни рад, тако и за ваннаставне и друштвене активности и уређење школског дворишта.
Школа данас
Основна школа „Јован Поповић“ данас представља пример модерне и функционалне образовне установе у Сремској Митровици. Потпуно реконструисана 2021. године, школа је добила нови, савремени објекат на два спрата, уместо старе зграде која је срушена. Нови простор је дизајниран у складу са највишим стандардима савременог образовања – како у архитектонском, тако и у педагошком смислу.
У школи се одвија кабинетска настава, што ученицима пружа могућност учења у специјализованом окружењу за сваки предмет. Располажемо са:
три кабинета за српски језик,
два кабинета за математику,
кабинетима за географију, историју, биологију, хемију, физику,
као и савремено опремљеним кабинетом за информатику и рачунарство.
Сви кабинети опремљени су најсавременијим наставним средствима, а сваки од њих повезан је са припремном просторијом у којој наставници могу припремити материјале и фокусирано се припремити за час.
Школа додатно располаже:
просторијом за продужени боравак,
стоматолошком амбулантом,
кафетеријом и школским киоском,
великом зборницом и бројним канцеларијама за административно и стручно особље,
пријемном собом за родитеље, у којој се у пријатном и професионалном окружењу одржавају родитељски састанци и консултације.
Химна школе
Видео снимак нове школе

Сала и спортски садржаји
Посебан понос наше школе је спортски комплекс – како унутар зграде, тако и на отвореном. Сала за физичко васпитање опремљена је пратећим справама и реквизитима за различите спортове: гимнастику, кошарку, одбојку, фудбал и рукомет.
Поред главне сале, ученицима су на располагању:
сала за стони тенис,
сала за борилачке спортове (џудо, карате),
фитнес сала и савремена теретана.
На отвореном делу налази се:
велики травнати фудбалски терен,
кошаркашки терен,
два тениска терена,
мултифункционални терен са вештачком травом, погодан за фудбал и рукомет.
НАШЕ ПОДРУЧНЕ ШКОЛЕ
Велики Радинци
Смештено у мирном и уређеном селу Велики Радинци, на 12 километара северно од Сремске Митровице, подручно одељење Основне школе „Јован Поповић“ представља важан образовни центар за локалну заједницу.
Први подаци о школству у Великим Радинцима датирају из 1810. године, када је настава организована у приватним кућама. Између два светска рата, школа је функционисала у згради са две учионице, канцеларијом и станом за учитеља. Током Другог светског рата, зграда је спаљена, а настава се наставила у различитим просторима, укључујући кафане и свештеничке станове.
Године 1951/52. изграђена је нова школска зграда, а 1963. додата је још једна са две учионице, што је омогућило осмогодишње школовање. Те године, школа је добила име „Вук Караџић“. Реорганизацијом школске мреже 1979. године, школа је интегрисана у Основну школу „Јован Поповић“ из Сремске Митровице.
Настава се одвија у два објекта. Свака зграда има две учионице опште намене, које користе нижи (I–IV) и виши (V–VIII) разреди у супротним сменама. Једна зграда садржи зборницу и тоалет, док се у другој налази рачунарски кабинет. Грејање је централно на чврсто гориво.
Иако школа нема салу за физичко васпитање, часови се одржавају у учионицама или, када временски услови дозволе, у школском дворишту. Двориште је опремљено травнатим тереном, игралиштем за екипне спортове и кутком са клацкалицама, љуљашкама и тобоганом, који ученици користе за одмор и рекреацију.
Бешеново
У подножју Фрушке горе, у селу Бешеново, на 18 километара од Сремске Митровице, подручно одељење школе „Јован Поповић“ има дугу и значајну традицију у образовању деце овог краја.
Почеци школства у Бешенову датирају из краја 19. века, када је у месту постојала петогодишња школа – тзв. петовница. Наставу су похађала не само деца из Бешенова, већ и ученици из суседних села: Бешеновачког Прњавора и Мутаља.
Током Другог светског рата, у периоду април-мај 1943. године, у школи је деловала и партизанска школа. Након ослобођења, 1945. године, на темељима претходних зграда, изграђене су нове школе у Бешенову и Бешеновачком Прњавору.
Интеграцијом школских установа 1979. године, школа у Бешенову постаје саставни део Основне школе „Јован Поповић“. Од 1990. године у оквиру школе почиње са радом и предшколска установа, а од 1992. године настава се одвија у комбинованим одељењима од првог до четвртог разреда.
Настава се одвија у школској згради која располаже са две учионице, ходником, зборницом, тоалетом и скромном, али функционалном библиотеком.
Објекат се загрева централним грејањем на чврсто гориво. За ученике који путују из удаљенијих места организован је школски аутобуски превоз.
Школско двориште је пространо и погодно за извођење наставе у природи и рекреацију. Поред уређеног травнатог простора, у дворишту се налази и бетонски терен вишенаменске намене који се користи за физичко васпитање и разне спортске активности.